• Absurthaber.info

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Cahit Zarifoğlu bir büyüğümüzün tabiriyle anadan ‘doğma şairdi’, aynı vakitte bir hayata sanatçısıydı. Şiirlerine ‘yaşamak’ ismini vermesini çok anlamlı buluyorum” dedi.

1987 seneninde hayatını kaybeden bilinen şair Zarifoğlu için ailesi, arkadaşları ve Çocuk Vakfı tarafından kabri başında anma programı düzenlendi. Törene Bakan Avcı’nın yanısıra Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Zarifoğlu’nun ailesi, dostları, öğrenciler ve sevenleri katıldı. Tören, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in merhum şairin kabiri başında Kur’an-i Kerim okumasıyla başladı. Anma, Zarifoğlu’nun ruhun için yapılan dualarla ve öğrencilerin okuduğu şiirlerle sürdü.

Burada kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Cahit Zarifoğlu bir büyüğümüzün tabiriyle anadan ‘doğma şairdi’, aynı vakitte bir hayata sanatçısıydı. Şiirlerine ‘yaşamak’ ismini vermesini çok anlamlı buluyorum” dedi.

Bakan Avcı, bilinen şairin ‘Yaşamak’ isimli şiir kitabının kapağını bizzat kendisinin yaptığını anlatarak “Benim için çok övünç vesilesi bir şey var; o yaşamakların ilk baskısının kapağını da ben yaptım. Allah gani gani rahmet eylesin” diye konuştu.
Yeni nesilin şairi tanıması için çalışmalar yaptığını belirten Bakan Avcı, “Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak şair yazar Cahit Zarifoğlu’nun genç nesiller tarafından da iyi binmesi, tanınması, şiirlerinin tadına varılması için elimizden geleni yapıyoruz lakin bu normal eğitimin dışında da başarılması koşul olan bir iş. Onun için sivil toplum kuruluşlarımızın bu alanda yaptıkları çalışmalar hasebiyle ayrı olarak çok teşekkür ediyorum” dedi.Avcı’nın yaptığı konuşmanın hemen peşinden anma merasimi sona erdi. Avcı merasim nihayetinde katılımcılarla hatıra resim çekindi.

METİN BAŞAR
İSTANBUL

Bir önceki yazımız olan Ertuğrul Gazi'yi anma ve Yörük Bayramı bir toydur başlıklı makalemizde anma, bayramı ve bir hakkında bilgiler verilmektedir.